Publikováno: 7. 7. 2022

U Slovenského národního muzea vzniklo Dokumentační centrum slovenského vystěhovalectví

Do roku 2028 má muzeum za cíl vybudovat Muzeum slovenského vystěhovalectví jako součást SNM.

Slovenské národní muzeum v předvečer Dne zahraničních Slováků (5. červenec) informovalo, že 1. července 2022 vzniklo Dokumentační centrum slovenského vystěhovalectví, jako nová organizační složka SNM - Historického muzea v Bratislavě. Jedním z hlavních úkolů Dokumentačního centra bude spolupráce na koncepci Muzea slovenského vystěhovalectví, jakož i na přípravě podkladů jeho budovy. Celý projekt zajišťuje Ministerstvo kultury Slovenské republiky. Památník a samostatná paměťová instituce - Muzeum slovenského vystěhovalectví, jako součást Slovenského národního muzea, má být vybudován v Bratislavě do roku 2028.

Slovenské národní muzeum již několik desetiletí sbírá předměty spojené se životem Slováků v zahraničí tak, jak to vyplývá ze zřizovací listiny SNM. V současnosti muzeum spolupracuje s institucí National Czech and Czech Museum and Library v Cedar Rapids (Iowa, USA), která je oficiální kulturní institucí pro zajištění sbírkové a popularizační činnost pro Slováky a Čechy ve Spojených státech amerických. Za posledních 150 let emigrovala za hranice vlasti téměř jedna třetina Slováků. Těší nás proto, že v blízké budoucnosti vznikne samostatná vědecko-výzkumná instituce - Muzeum slovenského vystěhovalectví, která bude mapovat, zkoumat a zpřístupňovat veřejnosti činnost a dědictví krajanů v zahraničí,“ uvedl Branislav Panis, generální ředitel SNM.

Více informací zde.

Zdroj: snm.sk