Publikováno: 23. 2. 2018

"Tukovec" - masa tuku a odpadků na výstavě v Muzeu Londýna

Názvem "tukovec", anglicky "fatberg", je označována masa přirozeně nerozložitelných materiálů jako vlhčené ubrousky nebo kuchyňský tuk, která se tvoří v kanalizaci a může být silná jako beton. Jeden obrovský fatberg byl objeven v září 2017 v podzemí ve čtvrti Whitechapel ve východním Londýně. Museum of London se ho rozhodlo  vystavit.

Sharon Robinson-Calver, vedoucí péče o sbírky Londýnského muzea v rozhovoru vysvětluje, proč a jak hodlají monstrózní fatberg vystavit. Podle ní vypráví příběh proměny moderního Londýna - v muzeu už mají některé předměty z viktoriánské éry stavby kanalizace. Růst městské populace a přechod na stravu s větším podílem tuku jsou hlavními faktory pro vznik fatbergu.

Fatberg v číslech:

• celková délka 250 metrů (pro porovnání Tower Bridge měří 240 m)
  • váha 130 tun (stejně jako 11 double decker autobusů nebo 19 slonů afrických)

Vystavováno nebude všech 130 tun - masa byla rozbita na menší kusy, ty byly následně odčerpány z kanalizace a zbaveny vody. Robinson-Calver upozorňuje, že při plánování expozice musí myslet nejenom na zachování samotného exponátu, ale také na zdraví zaměstnanců a návštěvníků, jelikož fatberg je toxický. Problém by ale mělo vyřešit téměř úplné vysušení vzduchem, čímž lze odstranit drtivou většinu nebezpečných látek.

S podobnou výzvou se Londýnské muzeum vypořádává jako první na světě.  Fatberg bude v muzeu vystavený v rámci projektu City Now City Future.

Celý rozhovor zde.

Zdroj: https://www.museumoflondon.org.uk/discover/putting-fatberg-display