Publikováno: 4. 12. 2023

Společný návrh Pobaltí, Polska a Ukrajiny do rejstříku UNESCO

Pět institutů paměti z Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska a Ukrajiny podalo společnou žádost UNESCO o zařazení březových dopisů zaslaných ze sibiřských vězeňských táborů do registru Paměť světa.

Společný návrh Pobaltí, Polska a Ukrajiny do rejstříku UNESCO

Pobaltí, Polsko a Ukrajina žádají o zařazení dopisů malovaných na březové listy do rejstříku UNESCO. Žádost se týká 148 položek, včetně dopisů z březové kůry a dalších osobních dokumentů vytvořených politickými vězni nebo deportovanými v letech 1940–1965. Z těchto pěti zemí sovětské úřady deportovaly na Sibiř nebo do Kazachstánu přibližně 1,5 milionu lidí. Březová kůra byla často jediným materiálem, na který se daly psát dopisy v místech deportace, protože papír byl vězňům často odepřen. Dopisy dokumentují život lidí v sovětském režimu.

Artefakty jsou uloženy v 31 institutech paměti. V Estonsku jsou uloženy v Muzeu okupace a svobody ve Vabamu a v Estonském muzeu historie.

Podle Karen Jagodin, výkonné ředitelky a členky představenstva Vabamu, se jedná o jedinečné a specifické kulturní dědictví regionu je důležité je zařadit do rejstříku UNESCO proto, že ukazují lidskou odolnost a touhu po lidském spojení. Možnost psát ve vlastním jazyce, například estonsky nebo lotyšsky, pomohla deportovaným udržet si spojení s domovem. Dalším důvodem pro jejich zařazení je zvýšení povědomí o zločinech spáchaných SSSR, za které SSSR, respektive jeho nástupnický stát Rusko, nikdy nebylo dovedeno k odpovědnosti.

Společnou žádost předložilo Estonsko UNESCO koncem listopadu 2023 a rozhodnutí bude přijato nejdříve v květnu 2025.

Rejstřík památek UNESCO obsahuje 494 záznamů a je v něm zapsáno dokumentární dědictví světové hodnoty. K Estonsku se vztahují již dva záznamy, dokumenty Baltské cesty předložené společně s Lotyšskem a Litvou a dokumenty Hanzy předložené společně s Dánskem, Estonskem, Lotyšskem, Polskem, Německem a Belgií.

Zdroj: EER News; ct24.ceskatelevize.cz