Publikováno: 4. 4. 2022

Spojené státy vrátily Libyi vzácné památky

31. března došlo k navrácení vzácných artefektů, které se v amerických sbírkách nacházely nelegálně. Mezi nimi jsou rovněž vzácné sochy z antické Kyrény. 

@https://commons.wikimedia.org/

Jedna z antických sošek představující ženskou hlavu zahalenou závojem ze 4. století př. n. l. byla součástí soukromé sbírky Michaela Steinhardta, v které se nacházelo na 180 ukradených předmětů. V dalším případě se jedná o bustu z helénského období, kterou od roku 1998 vystavovalo Metropolitní muzeum v New Yorku. Jednalo se převážně o pohřební výbavu, která byla nalezena během archeologických vykopávek v 80. letech 20. století. Libyjské úřady kvitovaly s povděkem návrat ukradených předmětů a přislíbily další spolupráci. Vrácené předměty se představí veřejnosti v Tripolisu. 

Od svržení a zabití libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 byla země dlouhá léta v chaosu, rozdělená mezi znepřátelené strany na východě a západě země. Neustávající boje se zastavily teprve v minulém roce. V Libyi se přitom nachází množství vzácných starověkých památek z řeckých a římských dob. Zmiňovanou Kyrénu založili Řekové v 7. století př. n. l. na pobřeží Středozemního moře, a to nedaleko dnešního města Šahhát na východním pobřeží Libye. Později se město stalo součástí Římské říše. Kyréna se pak od roku 1982 nachází seznamu kulturního dědictví UNESCO, přičemž vlivem nestability a bojů v posledních letech byla v roce 2016 zařazena na seznam ohrožených památek. 

Zdroj: artalk.cz, news.artnet.com

Ilustrační foto: commons.wikimedia.org