Publikováno: 18. 3. 2022

Výstava a aukce obrazů českých umělců na podporu Ukrajiny

Čtyři pražské galerie oslovily 134 umělců, se kterými 19. března uspořádají aukci nazvanou Umění pro Ukrajinu.

Výstava a aukce obrazů českých umělců na podporu Ukrajiny

Bold Gallery, Centrum současného umění DOX, Chemistry Gallery a Trafo Gallery vystaví díla českých umělců, jenž je věnovali do aukce pořádané na podporu Ukrajiny. Výtěžek, který podle předpokladů bude vyšší než 3 miliony, poputuje na sbírku SOS Ukrajiny Člověka v tísni.

Vysataveny jsou vedle sebe díla starší (M. Rittstein, K. Gebauer, J. Róna aj.), střední (K. Kintera, K. Šedá, J. Bolf) i mladší generace (E. Knapová, K. Netolická, B. Kurucz) vytvořená nejrůznějšími technikami – od malby, sochy a fotografie až po sítotisky. Výběr věnovaných děl nechaly galerie povětšinou na samotných umělcích – některé práce reflektují ruskou invazi na Ukrajinu (např. dětská zavinovačka od Kateřiny Šedé nebo soubor autorských listů Nas*aná série od Jiřího Petrboka), jiné mohou k válečné situaci promlouvat symbolicky.

Předaukční výstava všech děl probíhá v Bold Gallery (U Měšťanského pivovaru 6, Praha 7) do soboty 19. 3.

Zdroj: reflex.cz, aktualne.cz