Publikováno: 23. 2. 2022

Východoslovenská galerie vystavuje fotografická díla dětí z romského ghetta

Fotografie romských dětí ze sídliště Luník IX zachycují návštěvu papeže v září 2021 i jejich každodenní život.

Východoslovenská galerie vystavuje fotografická díla dětí z romského ghetta

Východoslovenská galerie v Košicích otevřela netradiční výstavu fotografií, které vznikly v rámci aktivit komunitního centra na Luníku IX. Deset dětí ze sídliště, kterému se někdy přezdívá největší romské ghetto Evropy, dostalo k dispozici fotoaparát s úkolem zaznamenat svůj pohled na návštěvu papeže Františka. Ten navštívil Luník IX v rámci své návštěvy Slovenska v září 2021. Děti se ovšem nezaměřily pouze na hlavu římskokatolické církve. Na fotografiích jsou tak zachyceny jejich rodina, přátelé a sousedé, nebo prostředí, ve kterém žijí. Výstava tak nabízí autentický a jedinečný pohled na život převážně romské komunity na kontroverzním sídlišti. K vidění je 250 snímků, z nichž 32 vybraných je k dispozici ve velkém formátu. Po úspěchu tohoto projektu plánuje galerie další umělecké aktivity zaměřené na děti z tohoto prostředí.

Výstava Amaro papežis (romsky "náš papež") je otevřená do 24. dubna 2022 v hlavní budově Východoslovenské galerie v Košicích.

Více informací na stránkách galerie nebo v článku.

Zdroj: vsg.sk; sme.sk