Publikováno: 1. 12. 2022

Velká Británie vrací první Beninské bronzy

Nigerijské úřady převzaly bronzové a slonovinové artefakty ukradené během britského rabování v roce 1897.

Velká Británie vrací první Beninské bronzy

Za „zlomový bod" prohlašuje společné vyjádření nigerijských a britských úřadů návrat šesti předmětů z bronzu a slonoviny z Británie do Nigérie. Předměty pocházejí z velké sbírky Fredericka Hornimana, která zahrnuje 72 exponátů pocházejících z území dnešní Nigérie a Beninu. Jde například o hroší ornament z mosazi nebo slonovinové figury. V roce 1897 podnikla britská výprava v Nigérii výpad do Benin city, kde drancovala město a odvezla mnoho předmětů náležících k místnímu kulturnímu dědictví. Tyto předměty skončily z velké části v Hornimanově muzeu v Londýně.

Zástupce nigerijské Národní komise muzeí a památníků, muzeolog a antropolog Abba Tijani vyjádřil poděkování za spolupráci s Hornimanovým muzeem a vyzval „ostatní muzea, aby si vzala z Hornimanova muzea příklad."

Sharon Heal, ředitelka britské Museums Association, vyjádřila poděkování za spolupráci s nigerijskými kolegy a uvedla, že „návrat těchto objektů značí zásadní moment pro muzejní sektor ve Spojeném království." Ředitel Hornimanova muzea Nick Merriman souhlasil a přidal komentář o tom, že podobná jednání a restituce jsou „prací na pochopení a interpretaci linek mezi muzejními institucemi, sbírkami a minulostí britského impéria."

Více o přístupu britských muzejních institucí k otázkám restitucí předmětů z koloniální éry si můžete přečíst zde

Další informace o návratu šesti bronzových a slonovinových předmětů naleznete pod tímto odkazem.

Zdroj: museumsassociation.org