Publikováno: 10. 1. 2022

Podcast o současných otázkách muzejnictví

Muzeum Oxfordské univerzity Ashmolean spouští podcast o problémech a výzvách současných muzeí, zejména dekolonizaci a interpretaci neevropských kultur.

Podcast o současných otázkách muzejnictví

Ashmolean, muzeum Oxfordské univerzity zaměřeno na umění a archeologii, spouští v rámci své nové strategie práce s veřejností pro rok 2022 podcast. Podcast Fingerprints se bude věnovat zásadním tématům současných muzeí a muzejnictví, jako dekolonizace, rasismus, repatriace sbírkových předmětů a interpretace neevropských regionů a jejich kultur a historie. Každý díl podcastu bude věnován jednomu konkrétnímu kontroverznímu předmětu se sbírek muzea, zvaní hosté z řad kurátorů, etnologů, historiků, restaurátorů a dalších odborných pracovníků budou sledovat jeho osudy od vzniku až po dnešek. Mezi hosty budou také mezinárodní aktivisté, teoretici z různých společenskovědných oblastí nebo umělci.

První díl se bude zabývat Powhatanovým pláštěm (Powhatan's Mantle), tapisérií pocházející ze severoamerického kmene Powhatan. Další díly budou věnovány v současnosti diskutovaným Beninským bronzům, keramickému fragmentu z paláce v Knossu nebo starořecké sbírce Arundelských mramorů.

První díl podcastu Fingerprints bude k poslechu od 21. ledna 2022, dostupný bude na Spotify, Apple Podcasts a dalších platformách.

Více informací na stránkách Ashmolean nebo v článku.

Zdroj: advisor.museumsandheritage.com