Publikováno: 13. 12. 2022

Nizozemsko vrátilo Mexiku více než 200 předhispánských artefaktů

Dohoda s Nizozemskem o repatriaci 223 prehispánských artefaktů je výsledkem kampaně mexické vlády za znovuzískání jejího dědictví ze sbírek muzeí a aukčních domů po celém světě.

Nizozemsko vrátilo Mexiku více než 200 předhispánských artefaktů

Díky aktivní spolupráci mezi oběma státy, se do Mexika navrátí na dvě stě exponátů, pocházejících z období od 13. století před naším letopočtem do 16. století po Kristu. Už v roce 2018 zahájila administrativa mexického prezidenta Manuela Lópeze hnutí #MiPatrimonioNoSeVende (#MyHeritageIsNotForSale), jehož cílem je odradit případné zájemce od nákupu a prodeje prehispánských a předkolumbovských artefaktů, a to tím, že vysvětluje jejich význam pro původní a národní hrdost obyvatel Mexika. K dnešnímu dni hnutí pomohlo při navrácení téměř 9 000 artefaktů po celém světě a podnítilo repatriační kampaně v dalších zemích trpících kulturním vykořisťováním, jako je Irák a Kambodža.

V listopadu 2022 Instituto Nacional de Antropologia e Historia (mexický federální vládní úřad zaručující výzkum, uchování, ochranu a propagaci archeologického dědictví Mexika), odsoudil nedávnou pařížskou aukci, která dražila více než 60 předkolumbovských archeologických artefaktů, a vyzval ji, aby „přemýšlela o etických kodexech týkajících se komercializace uloupených kulturních statků a přispívání takového chování ke kulturnímu vyvlastňování“. Mexičtí představitelé tehdy citovali zákon z roku 1934, který zakazuje vývoz mexických předmětů archeologického významu. Legislativa však není aplikovatelná mimo Mexiko, a osud artefaktů tak často zůstává v rukou dražitelů.

Zdroj: ARTnews.com