Publikováno: 16. 2. 2023

Muzejní sektor organizuje podporu po zemětřesení v Turecku a Sýrii

Asociace muzeí Spojeného království spouští Fond humanitární podpory a spolu s Mezinárodní radou muzeí ICOM mobilizují zdroje na pomoc při ochraně kulturního dědictví po ničivých zemětřesení, ke kterým došlo 6. 2. 2023.

@ne-mo.org

Počet obětí po zemětřeseních v Turecku se blíží 40 000, statisíce lidí utrpělo zranění a zůstalo bez domova. Vzhledem k tomu, že humanitární organizace poskytují pomoc přeživším a zraněným, ICOM se zavazuje podpořit Turecko při posuzování škod, jež utrpělo místní kulturní dědictví. Heritage Tribune neustále aktualizuje informace o poškozeném kulturní dědictví v Turecku a Sýrii. Poškozena byla mimo jiné syrská citadela v Aleppu, která je od roku 1986 na seznamu světového dědictví UNESCO a 2200 let starý turecký hrad v Gaziantepu.

Ve svém prohlášení ICOM vyjadřuje solidaritu a píše, že hlavním zájmem bezprostředně po všech takovýchto katastrofách je ochrana lidských životů a záchrana zraněných. Mezinárodní rada muzeí ICOM by však také ráda upozornila na dlouhodobá rizika pro kulturní dědictví, jako jsou hrozby krádeží a pašování, které budou následovat po dokončení vyprošťovacích akcích a ošetření zraněných.

V reakci na zemětřesení se Asociace muzeí Spojeného království rozhodla prosadit a spustit nový fond humanitární podpory a žádá o dary. Fond byl založen na podporu kolegů z muzeí po celém světě, kteří čelí humanitárním krizím. Ředitelka Asociace muzeí Spojeného království Sharon Heal říká: „Během minulého roku Benevolent Fund podpořil kolegy z Ukrajiny a ty, kteří byli vysídleni, a rádi bychom tuto podporu rozšířili i na další, kteří čelí mimořádným situacím.“

Zdroj: ne-mo.org