Publikováno: 14. 11. 2022

Muzea proti rasismu

Ve Velké Británii spustili kampaň "Museums and anti-racism".

Muzea proti rasismu

Od smrti George Floyda v roce 2020 se snaží britská muzea reflektovat svou roli spočívající v rovném přístupu ke všem návštěvníkům, zaměstnancům a širší veřejnosti. Antirasismus je něčím, co se stává bytostnou součástí fungování britských muzeí.

Muzea jsou veřejné instituce a jako taková mají, podle britské Museums Association, závazek mířit na rasové nerovnosti. Hodlají tak posilovat soudržnost místních komunit a oslovovat veřejnost. V Británii to pak vede k velkému úsilí především na dvou rovinách: dekolonizaci a rovném přístupu ke všem, kteří se zapojují do provozu muzeí nebo muzea navštěvují.

V muzeích se vypracovávají antirasistické akční plány, tréninky antirasistické komunikace a obecně se míří na rozvíjení schopností a dovedností rovného přistupování ke všem pracovníkům nebo návštěvníkům muzeí.

Na základě panelové diskuze na konferenci Museums Association v Liverpoolu v roce 2021 vznikla nezávislá pracovní skupina, která v rámci projektu Turning Words into Action uveřejnila několik bodů, které doporučuje britským muzeím:

  • Musíme si přiznat, že rasismus je bytostně spjatý se sbírkami a strukturami muzeí a je nutné vědět o institucionálním rasismu v rámci muzejního prostředí.

  • Začněme práci na antirasismu kritikou sbírek, procesů, struktur a toho, jak organizujeme zaměstnanecké kolektivy v muzeích.

  • Nashromážděme data, důkazy a podle toho zvolme cíle.

  • Dejme prostor pro komunity, aby si vytvořily vlastní antirasistické postupy.

  • Musíme zajistit široký a aktivní leadership.

  • Financujme a prioritizujme rozpočet, kapacity a zdroje na práci na antirasismu.

Více o kampani se dočtete zde.

Zdroj: museumsassociation.org