Publikováno: 13. 10. 2022

Museums Change Lives Awards 2022

Museum Association uveřejnila užší výběr britských muzeí na ceny Museums Change Lives Award pro letošní rok. Ty v několika kategoriích oceňují praxi tamních muzeí reflektujících aktuální společenské problémy.

@museumsassociation.org

Sestavený seznam dvanácti muzeí představuje podle MA výběr nejlepších příkladů práce muzeí a jednotlivců, kteří podporují komunity a zabývají se současnými otázkami.

• Best Museums Change Lives Project

People’s History Museum

Migration: a human story (Migrace: lidský příběh) představuje sérii kreativních intervencí instalovaných v hlavních galeriích People's History Museum, které podněcují návštěvníky k zpochybnění svých dosavadních představ o migraci, inspirují k zapojení, reflexi a debatě na dané téma. Program spoluvytvářeli lidé, jejichž životy byly ovlivněny migrací.

The Whitworth, The University of Manchester

Projekt Still Parents (Stále rodiči) je průkopnický program na podporu rodičů, kteří zažili ztrátu dítěte. Měsíční cyklus workshopů čerpající z Whitworthovy sbírky pod vedením profesionálních umělců povzbuzuje účastníky, aby společně prozkoumali své zkušenosti prostřednictvím umění a kreativity. Výstava Still Parents, první svého druhu, byla otevřena v září 2021 a vytvořila platformu pro sdílení osobních příběhů a prolomení ticha, které stále obklopuje ztrátu dítěte.

•  Best Small Museum Project

Queer Britain – We Are Queer Britain!

V květnu 2022 se ve Spojeném království otevřelo první LGBTQ+ muzeum. V červenci zahájilo svou první výstavu We Are Queer Britain, která prezentuje artefakty z britského queer aktivismu, umění, politiky a kultury. Prostor studia Queen Britain využívají také komunitní skupiny jako Gay Indian Network, Queer China UK a Say It Loud.

• Reimagining the Museum Award

National Museums Liverpool – The Colonial Legacies of the Liverpool Sandbach Family

Projekt, na němž se významným způsobem podíleli mladí lidé z marginalizovaných komunit v Liverpoolu, měl za cíl konfrontovat rodinu Sandbach s jejich vazbami na otroctví, kolonialismus a impérium. Došlo k přehodnocení rodinných portrétů od neoklasicistního sochaře Johna Gibsona (1790 – 1866), které byly ve Walker Art Gallery vystaveny bez kontextu téměř 50 let. Skupina spolu s kurátory a historiky pracuje na interpretaci a tvorbě nových způsobů, jakými takovou historii sdílet.

• Radical Changemaker Award

Elma Glasgow – Aspire Black Suffolk

Putovní výstava a program akcí Power of Stories se zabývá dříve vyloučenou historií afrického a karibského dědictví v Suffolku. Autorka navíc založila i společnost Aspire Black Suffolk, která muzeím nabízí podporu při jejich spolupráci s místními černošskými komunitami.

Všechny nominované projekty

Zdroj: museumsassociation.org