Publikováno: 18. 1. 2024

Ministerstvo kultury odmítlo schválit rozpočet bratislavské Kunsthalle

V reakci na to, že úřad neschválil rozpočet bratislavské galerie, přičemž panuje obava o nezávislost a svobodu instituce, rezignoval její ředitel Jen Kratochvil; galerie přechází pod Slovenskou národní galerii.

Ministerstvo kultury odmítlo schválit rozpočet bratislavské Kunsthalle

Slovenská pobočka Kunsthalle zaznamenává v poslední době velké turbulence. Ministerstvem kultury jí byl zamítnut rozpočet uměleckého a vzdělávacího programu pro rok 2024, na což reagoval její ředitel Kratochvil rezignací na svůj post. Podle nejnovějších informací přejde bratislavská Kunsthalle pod Slovenskou národní galerii. Ministerstvo tento krok odůvodnilo tím, že „Kunsthalle Bratislava nevyužila svou historickou šanci, a to jednak z hlediska své programové náplně, očekávání veřejnosti, a ani z hledisla efektivity hospodaření.

Slovenské ministerstvo kultury se ani dále nevyhýbá kontroverzím. V nové anketě na sociálních sítích se ptá, zda má podporovat kulturní dědictví, nebo akce LGBT+ komunity. Už před spuštěním hlasování oznámila nová ministryně kultury Šimkovičová, že ministerstvo bude šetřit na podpoře akcí lidí jiné než heterosexuální orientace či školení mládeže a aktivistů v tématech LGBT+. Podobnou činnost ironicky označuje za „umění“ s poznámkou, že snad přežije i bez státních dotací. Konkrétně pak ministryně kritizuje aktivity ohledně LGBT+ témat z programu nevládní organizace Saplinq, která se vůči jejím výpadům ohradila.

Stanovisko Kunsthalle Bratislava, (16. 1. 2024):

Zdroj: teraz.sk; aktualne.cz; facebook.com/KunsthalleBratislava