Publikováno: 9. 11. 2022

Jak se staly knihovny v Jižní Karolině místem inovací ve vztahu k veřejnosti

Knihovny v Jižní Karolině vytvářejí sociální zázemí pro více než 400 000 lidí a objevují možnosti interakce institucí s místními komunitami.

Jak se staly knihovny v Jižní Karolině místem inovací ve vztahu k veřejnosti

Muzea, muzejní a kulturní instituce obecně nemusí sloužit jen jako ochranné schránky svých sbírkových fondů. Jsou i místem setkávání, místem spojování a místem vytváření komunit. V americkém státě Jižní Karolina tuto funkci rozšiřují v rámci sítě 13 velkých knihoven, které obsluhují kolem 400 000 lidí a zaměstnávají na 350 zaměstnanců.

Richland County Public Library System in Columbia, South Carolina je jedna z největších a nejpropracovanějších sítí komunitních knihoven. Svou roli opor komunity knihovny sehrály především v časech pandemie, kdy občanům zprostředkovávaly možnosti v práci z domova, péči o své blízké zasažené onemocněním COVID-19 a obecně pomáhaly lidem s přečkáním pandemie. Nezůstalo ale jen u vzdělávání a psychické podpory; pracovníci a pracovnice knihoven rovněž pomáhali lidem s vyplňováním žádostí o státní pomoc, a tak zajistili, že peníze z veřejného rozpočtu byly vynaloženy efektivně.

Stejně jako v České republice, i ve Spojených státech je velký počet knihoven a panuje k nim relativně vysoká důvěra. Česko je v tomto světovým unikátem. V mnoha českých knihovnách se tak o posílení soudržnosti komunit již snaží. Leckde si ale tyto snahy teprve musí prorazit cestu. Zkušenost z Jižní Karoliny však ukazuje, že knihovny pečující o svou komunitu dávají smysl: v dobách krize dokáží nabídnout pomocnou ruku konkrétním lidem tam, kde je to nejvíce potřeba.

Více o knihovnách v Jižní Karolině zde. Článek si můžete poslechnout i v audio verzi!

Zdroj: aam-us.org