Publikováno: 20. 2. 2020

Jak popsat umění?

Jak na popis uměleckého díla nebo sbírkového předmětu pro lidi se zrakovým postižením?

@artnews.com

Jednou z možností, jak umožnit lidem se zrakovým postižením přístup k uměleckým a sbírkovým předmětům, jsou jejich podrobné popisky. Tento postup se v současnosti používá nejen během komentovaných prohlídek muzea a galerie, ale třeba i u vyobrazení předmětů na webových stránkách institucí. Některé z nejpoužívanějších sociálních sítí je již mají mezi svými funkcemi. Snadné je třeba jejich přidávání v aplikaci Instagram.

Vidícímu uživateli ale nezřídka schází povědomí o konkrétních potřebách lidí se zrakovým postižením. Jaké mají tito lidé očekávání od návštěvy fyzické nebo virtuální výstavy? Co jim pomůže dostatečně ocenit všechny dostupné aspekty díla? Portál Art in America nabízí několik tipů a příkladů projektů amerických muzeí.

Celý článek zde.

Zdroj: artnews.com