Publikováno: 1. 12. 2022

Červený seznam ohrožených kulturních objektů na Ukrajině

ICOM zveřejnil seznam ohrožených památek a objektů kulturního dědictví v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Červený seznam ohrožených kulturních objektů na Ukrajině

Mezinárodní rada muzeí ICOM zveřejnila Červený seznam ohrožených kulturních objektů na Ukrajině (Emergency Red List of Cultural Objects at Risk – Ukraine). Seznam je výsledkem spolupráce 11 odborníků z ukrajinských muzeí a Odboru památkové ochrany ICOM. Obsahuje celkem 53 objektů rozdělených do sedmi kategorií (archeologie, knihy a rukopisy, numismatika a umělecké sbírky - lidové, náboženské, užité a krásné umění) v časovém rozpětí od doby Skýtů až po konec 20. století. Jedná se o devatenáctý ze série Červených seznamů ICOM, které jsou soupisy aktuálně ohroženého kulturního dědictví v důsledku válečných konfliktů, přírodních katastrof nebo jiných faktorů.

Emergency Red List of Cultural Objects at Risk – Ukraine

Více informací zde.