Publikováno: 29. 9. 2022

Britská muzea připravena pomoct komunitám během krizové zimy

Na zvyšující se ceny energií a životních nákladů reagují britská muzea řadou charitativních aktivit.

Britská muzea připravena pomoct komunitám během krizové zimy

Stejně jako v dalších evropských zemích, i ve Velké Británii se poslední měsíce nesou ve znamení prudkého růstu inflace, cen energií, potravin i dalších životních nákladů. S blížícími se chladnými měsíci rostou obavy veřejnosti zejména z výše nákladů na vytápění obytných prostor. Řada britských muzeí proto již nyní zahajuje aktivity směřující na pomoc komunitám obyvatel, na kterých může mít hospodářský vývoj zásadní negativní vliv.

Některá muzea se přidávají do sítě útočišť před zimou, která združuje instituce poskytující vstup a pobyt zdarma ve vytápěných veřejných prostorech. V rámci této iniciativy pak například snižují své vstupné nebo po celou zimu nabízejí volný vstup. Projekt Buildings at the Heart of the Community zas propojuje britského národního poskytovatele zdravotnických služeb NHS  a kulturní instituce. NHS v jeho rámci nabízí své prostory k pořádání workshopů, programů pro veřejnost nebo dalších kulturních aktivit. Z iniciativy kurátorky Colchester & Ipswich Museums vznikl také volně přístupný sdílený dokument, kde mohou muzejní pracovníci přispět nápady a projekty na zmírnění dopadů krize na své lokální komunity.

Článek Museums Association přináší také seznam tipů pro muzea, mezi nimi například spolupráce s centry pro lidi bez domova a potravinovými bankami, umístění produktů dámské hygieny na sociálních zařízeních nebo pořádání tematických výstav a umožnění jejich návštěvníkům přispět na charitativní projekty.

Celý článek zde.

Zdroj: museumsassociation.org