Publikováno: 12. 12. 2022

Bojkot ruských a íránských muzeí

Několik světových muzejních institucí vyhlásilo bojkot spolupráce s institucemi v Rusku a Íránu kvůli porušování lidksých práv a podpoře války na Ukrajině.

Bojkot ruských a íránských muzeí

V posledních měsících zásadně ovlivnily dění ve světě dvě významné události: válka na Ukrajině a protesty íránských žen proti tamnější vládě. V návaznosti na obě tyto události se zvedají hlasy požadující bojkot institucí, které jsou napojené na ruský a íránský režim.

Po bojkotu spolupráce s ruskými muzejními institucemi volá ukrajinský ministr kultury Oleksander Tkachenko. Podle něj odvezli ruští vojáci tisíce kusů exponátů z muzea v Chersonu a jeho ministerstvo rovněž zaznamenalo kolem 800 případů ničení kulturního dědictví.

K bojkotu íránských institucí vyzývá skupina 500 osobností z oblasti kultury a politiky, kteří nesouhlasí s brutálními zákroky proti protestům íránských žen, které začaly po sérii zatčení motivovaných náboženským fundamentalismem a především po zářijové smrti Mahsi Amíníové. Amíníová byla zatčena mravnostní policií za špatně nasazený hidžáb, zemřela na následky policejního zadržení.

Závažnost situace monitoruje i Mezinárodní rada muzeí (ICOM). Žádné doporučení však ICOM nevydal.

Více o záměrech bojkotu ruských a íránských muzejních institucí naleznete zde.

Zdroj: museumsassociation.org