Publikováno: 3. 11. 2022

Audiopovídky romských autorů

Muzeum romské kultury chystá pro širokou veřejnost unikátní projekt série audiopovídek romských autorů. První nahrávka vyjde na mezinárodní Den romského jazyka 5. 11.

@rommuz.cz

Projekt představí 10 děl romských autorek a autorů, a to jak z generace těch (dnes již nežijících) nejstarších, tak také autorů současných, doplněných o několik básní a jednu ukázku z legendární životopisné knihy Eleny Lackové. Povídky vyjdou bilingvně, nahrané jsou jak v romštině, tak v češtině. K poslechu i stažení budou zdarma.

Muzeum romské kultury podporuje romskou literaturu dlouhodobě. V roce 2006 uspořádalo unikátní výstavu věnovanou romské slovesnosti a literatuře Čalo voďi / Sytá duše, ke které připravilo bohatý doprovodný program a v roce 2007 připravilo k vydání stejnojmennou dvojjazyčnou antologii prozaických textů romských autorů z ČR. Na zájem o tvorbu romských autorů se soustředí také ve své sbírkotvorné a dokumentační činnosti, pořádá autorská a literární čtení.

Projekt je finančně podpořen Ministerstvem kultury České republiky a k Muzeu romské kultury se do jeho realizace aktivně zapojilo nakladatelství romské literatury KHER a další příznivci romské literatury.

Zdroj: rommuz.cz