Publikováno: 6. 6. 2022

Sloup hanby v DOX jako připomínka masakru na náměstí Nebeského klidu

V pražském Centru současného umění Dox byla v sobotu odhalena socha nazvaná Sloup hanby. Připomíná oběti masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu, od nějž právě uplynulo 33 let.

@dox.cz

Letos uplynulo od masakru studentů na pekingském náměstí Nebeského klidu třiatřicet let. Čínská armáda v noci na 4. června 1989 poslala tanky proti účastníkům protestů, kteří v centru Pekingu několik týdnů požadovali demokratické reformy. Zahynuly stovky až tisíce studentů, aktivistů i dalších občanů. Úřady následně po celé zemi pozatýkaly více než 1600 lidí, které podezíraly ze spojení s demonstranty.

Plastika, kterou vytvořil dánský umělec, performer a lidskoprávní aktivista Jens Galschiøt, představuje spleť těl trpících pod útlakem. „Lidé se mě často ptají, proč se jako starý bílý Evropan zajímám o to, co se děje v Číně,“ řekl při odhalení. Jedním důvodem pro něj je energie mladých lidí v Hongkongu, která mu připomíná odhodlání mladých Číňanů před 33 lety. Galschiøt založil iniciativu Art in Defence of Humanism, zaměřenou na provokativní společenskokritické umění. Sloupů hanby, jež připomínají oběti politických represí, vytvořil více.

Socha byla vytvořena v roce 1997 s cílem umístit ji v Hongkongu. To se podařilo dva týdny před převzetím Hongkongu Čínou (Spojené království předalo svou bývalou kolonii Hongkong do čínské správy 1. července 1997). Z hongkongského Victoria Parku byla socha později přesunuta na univerzitu, kde se každoročně konaly vzpomínkové akce. Sloup hanby nechal čínský režim odstranit až vloni v prosinci.

Centrum současného umění Dox se o situaci v Číně zajímá dlouhodobě. Před třemi roky sem masakr na pekingském náměstí Nebeského klidu přijeli připomenout disident Sü Jou-jü a jeden z vůdců tehdejších demonstrací Čou Feng-suo. V současnosti na porušování lidských práv upozorňuje výstavou čínského protirežimního umělce vystupujícího pod pseudonymem Baduciao. Krátce před vernisáží vyvíjelo čínské velvyslanectví tlak na organizátory i ministra zahraničí Jana Lipavského.

Celý článek: zde

Zdroj: aktualne.cz