Publikováno: 26. 5. 2022

Sklářská výstava Martina Janeckého v UPM

Martin Janecký ovládá techniku, kterou umí jen pár sklářů na světě – tvoří pomocí tvarování skla zevnitř žhavé baňky. Jeho výstava Hvězdáři a jiné studiové práce je k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

@facebook.com/upm

Sklářský umělec Martin Janecký vystudoval sklářskou školu v Novém Boru, načež se vydal na zkušenou do různých koutů světa – Jižní Ameriky, Švédska, Nizozemska, Indie i Severní Ameriky, která se stala pro jeho další umělecké směřování klíčová. Ve Spojených státech pokračoval ve studiu na sklářské škole v Pilchucku ve státě Washington u významných umělců Richarda Royala a Williama Morrise, kde si osvojil techniku tvarování horkého skla metodou „inside sculpting“ (formování baňky skla zevnitř), jejíž pomocí vytváří jedinečné plastiky, ve kterých usiluje o realistické kvality lidských hlav, zvířat, figur, lebek a znamení. K jejich vzniku nepoužívá formy a tvaruje je přímo u pece ze žhavé skloviny, což vyžaduje speciální dovednosti.

Janeckého tvorbu lze najít po celém světě. Například ve Vatikánu je uloženo skleněné Pražské Jezulátko, které bylo zamýšleno jako osobní dar papeži Františkovi. Nedávno si návštěvu Janeckého dílny na Malé Straně v Praze nenechala ujít matka technologického magnáta Elona Muska.

Na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu Janecký představuje čtyři desítky svých prací z poslední doby – například cyklus domovních znamení, ke kterým umělce inspirovalo toulání po Praze během pandemie.

Výstavu lze navštívit do 11. září 2022.

Zdroj: upm.cz