Publikováno: 10. 10. 2011

Seminář: Fotografie I

Česká informační společnost, o. s., pobočka při Národním archivu v Praze pořádá seminář věnovaný problematice audiovizuálních médií v paměťových institucích.
Seminář: Fotografie I

Pozvánka a více informací zde

Program semináře

·         Vznik fotografie, vývoj a charakteristika některých historických fotografických technik – Jan Mlčoch (UMPRUM)

·         Etnografická fotografie – Helena Beránková (Moravské zemské muzeum)·         Problematika ne/existence archivní terminologie vůbec a v této oblasti zvláště – Emilie Benešová (NA), Jiří Zikmund (Muzeum východních Čech)

·         Soubory fotografií uložené v archivech – právní rámec, předarchivní péče, základní ošetření a vhodné způsoby adjustace, hlavní předpoklady dlouhodobého uchování – Emilie Benešová (NA);
Soubory fotografií uložené v muzeích – jak se dostávají do muzea, základní ošetření a vhodné způsoby adjustace, hlavní předpoklady dlouhodobého uchování – Jiří Zikmund (MVČ)

·         Problematika archivního popisu fotografií v rámci nových Základních pravidel pro zpřístupnění archiválií – Ivo Šulc (SOkA Chrudim)

·         Fotografie jako historický pramen, způsoby a možnosti badatelského využívání – Emilie Benešová (NA), Daniel Povolný (Vojenský historický ústav Praha), Jiří Zikmund (MVČ), Pavel Baudisch (NA)

·         Diskuse