Publikováno: 27. 10. 2022

Sborník Galerie vizuálního umění a nové technologie – Pandemie jako příležitost k invenci

4. března 2022 se v Domě U Kamenného zvonu konala konference zaměřená na vizuální umění a nové technologie v době pandemie. Kromě toho, že byla živě streamovaná, je rovněž volně k dispozici celý její záznam.

@ghmp.cz

První čtvrtletí roku 2020 uvrhlo muzea a galerie do nezmapovaného území a předznamenalo začátek nejisté budoucnosti. Vypuknutí pandemie COVID-19 přinutilo muzea a galerie zcela přehodnotit, jakým způsobem naplňovat své poslání a udržet si kontakt se svými návštěvníky. Muzea a galerie po celém světě musela přes noc zavřít své brány a přerušit tak přístup ke svým fyzickým sbírkám a galerijním prostorům. Prakticky jediným prostředkem, jak mohla zůstat „otevřena“, bylo obrátit se k digitalizaci. Tato náhlá změna přiměla muzea a galerie přehodnotit své strategie, řešit důležité otázky a hledat cesty vpřed, které spoléhají spíše na virtuální než na fyzické interakce. Některé instituce využily své digitalizované sbírky, jiné šly cestou úplné inovace, snažily se najít nové přístupy a v této bezprecedentní době si osvojily dosud neprobádané nástroje.

Online sborník z konference

Zdroj: ghmp.cz