Publikováno: 6. 3. 2023

Rekonstrukce Muzea Andyho Warhola v Medzilaborcích

Slovenské muzeum krále pop-artu se poprvé od svého vzniku dočká kompletní rekonstrukce i instalace nové interaktivní expozice.

Rekonstrukce Muzea Andyho Warhola v Medzilaborcích

Muzeum Andyho Warhola ve východoslovenských Medzilaborcích čeká zásadní rekonstrukce. Muzeum vzniklo v budově bývalého kulturního domu v roce 1991 jako první na světě věnované osobnosti krále pop-artu s rusínskými kořeny. Zájem o díla světoznámého umělce je velký, instituci navštívilo v roce 2022 více než 19 tisíc lidí. Celkově je v muzeu přibližně 200 děl, asi 75 procent z nich je zapůjčeno od soukromých majitelů.

Budova ovšem v posledních letech nebyla v uspokojivém stavu. V současnosti má poškozenou fasádu, kamenný obklad místy zcela chybí, a tak nemají stěny žádnou ochranu před povětrnostními vlivy. V polovině ledna letošního roku musela být část expozice přemístěna do depozitáře a ostatní díla do jiné části muzea, kvůli havarijnímu stavu a ohrožení vzácných uměleckých díl v celkové hodnotě více než 20 milionů eur byla budova dva týdny zcela uzavřena. Od založení muzea prošla budova jen částečnou obnovou, například byly vyměněny některé výplňové konstrukce, fasáda s hlavním vstupem do muzea byla namalována či na střeše byla vyměněna krytina, hromosvod a střecha byla zateplena.

Nyní Prešovský kraj schválil na komplexní rekonstrukci více než 12 milionů eur. Plánována je rekonstrukce fasády, výstavních i provozních prostor, vybudování přístavby i nástavby včetně nových schodišť a výtahů. Modernizace muzea přinese rozšíření galerie i depozitáře, vznik nových ateliérů nebo prostor pro edukační programy. V plánu je také nová stálá expozice, která bude využívat interaktivnosti, aplikaci světelných, projekčních, zvukových a holografických technologických prvků a nebude chybět ani prezentace uměleckých díl v exteriéru na střešní terase, na fasádě budovy i na novém náměstí před muzeem.

Celý článek zde.

Zdroj: aktuality.sk