Publikováno: 17. 10. 2023

Recenze: Protisvěty Ladislava Fukse (Muzeum literatury/Památník národního písemnictví)

Šéfredaktor pořadu ArtZóna Josef Chuchma ve své recenzi hodnotí hlavní letošní výstavu PNP/Muzea literatury v Letohrádku Hvězda.

Hlavní letošní výstavou Památníku národního písemnictví jsou Protisvěty Ladislava Fukse (21. 6. – 31. 10.), instalované v prostorách Letohrádku Hvězda. K připomínce výročí narození jednoho z nejoceňovanějších českých beletristů druhé poloviny minulého století se dvě patra objektuv pražské části Liboc proměnila ve scénicky komponovanou výstavu, která má za cíl přiblížit jeho dílo i současným čtenářům.

Redaktor České televize a šéfredaktor pořadu ArtZóna Josef Chuchma hodnotí prostředky využity k prezentaci osoby a díla spisovatele, i celkové vyznění rozsáhlé výstavy.

"Některé současné výstavy se dají přirovnat až k divadelním inscenacím – v tom smyslu, že subjektivně, nezvykle, odvážně, nestandardně, nezažitě uchopují vybrané téma. Ve Hvězdě však není přítomno ani výrazné interpretační gesto, ani plod zevrubného výzkumu. Je to vítězství hmoty."

Výstava o Ladislavu Fuksovi je především hezká. Nic víc (art.ceskatelevize.cz)