Publikováno: 6. 2. 2023

Recenze: Příběh Těšínského Slezska (Muzeum Těšínska)

V periodiku Věstník AMG 6/2022 byla uveřejněna recenze Petra Chlebce (Muzeum Novojičínska) na expozici Příběh Těšínského Slezska v Muzeu Těšínska.

Recenze: Příběh Těšínského Slezska (Muzeum Těšínska)

Jak prezentovat region a město rozdělené mezi dva státy v krajském muzeu? O čem vypráví nová expozice Příběh Těšínského Slezska z roku 2020? Petr Chlebec (Svět Komenského Fulnek - Muzeum Novojičínska) se ve své recenzi Příběh Těšínského Slezska v moderním plášti (Věstník AMG 6/2022, s. 19) věnuje expozici Muzea Těšínska z roku 2020.

"Naše „muzejní duše“ však současně odchází s myšlenkami: Jestliže je možné prezentovat regionální kulturu za pomoci animací a multimediálních infokiosků či audionahrávek dokreslujících prostředí, nevytrácí se trochu ono „srdce muzea“ – sbírky? Jakou roli v expozici vlastně hrály – kulisa, vypravěč nebo objekt zájmu? A do jaké míry byl Příběh Těšínského Slezska ovlivněn firmou či zřizovatelem, kteří se většinou nepozastavují nad smyslem předmětů, jež jsou pro ně mnohdy „jen“ krásné a záhadné?"

Věstník AMG 6/2022 ke stažení zde.

Zdroj: cz-museums.cz