Publikováno: 19. 2. 2024

Recenze: Oslobodený priestor: starostlivosť – architektúra – feminizmus (Galéria mesta Bratislavy)

Jak může architektura přispět ke spravedlivějšímu uspořádání světa?

Výstava Oslobodený priestor v Galérii mesta Bratislava představuje intersekcionálně feministické myšlení a přístupy, které zkoumají mocenské mechanismy architektonického prostředí. Akcentuje témata, jako spolupráce, solidarita, enviromentální citlivost a systémové nerovnosti.

Autorky výstavy Petra Hlaváčková a Nicole Sabella se rozhodly prostřednictvím uměleckých instalací a pečlivě vybraných uměleckých děl, které se vztahují ke středoevropskému prostředí odpovídat na otázky refletující gender a veřejný prostor: Jak s architekturou souvisí genderově podmíněné rozdělení práce na produktivní ve veřejné sféře a na reproduktivní, neplacenou v soukromé sféře? Kdo se nedostává do kánonu a proč? Kdo prostor navrhuje a pro koho?

Výstava je v československém, potažmo středoevropském prostředí výjimečná – tuto skutečnost ještě zvýraznil razantní konzervativní obrat ve slovenské politické kultuře, který přineslo jmenování čtvrté vlády Roberta Fica měsíc po otevření výstavy. Je celkem předvídatelné, že vzhledem k proklamacím slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové se jedná na dlouhou dobu o poslední feministicky orientovanou, a přitom analyticky založenou výstavu ve veřejné kulturní instituci.

Recenzi této výstavy pro měsíčník Art&Antiques napsal historik umění Ladislav Jackson.

Výstava v Galerii města Bratislavy probíhá od 21. 9. 2023 do 28. 4. 2024.

Zdroj: artantiques.cz