Publikováno: 14. 2. 2023

Recenze: Moje tělo není ostrov (Národní galerie)

Portál Artalk uveřejnil recenzi výstavy Evy Koťátkové v Národní galerii od umělce, autora textů a pedagoga Johna Hilla.

Recenze: Moje tělo není ostrov (Národní galerie)

Výstava Moje tělo není ostrov Evy Koťátkové ve Veletržním paláci má podobu obrovského těla, částečně rybího, částečně lidského. Podle Johna Hilla instalace sice zůstává spíše v oblasti lidské než mezidruhové komunikace, daří se jí však úspěšně vytvářet prostor pro tolik potřebné sdílení a inkluzi.

Autor v recenzi navíc nahlíží na výstavu z pohledu dvou velmi rozdílných návštěv - jednou "je lednové úterní ráno a kromě dvou muzejních kustodů jsem v celém prostoru sám," kdy je pohyb ve výstavě řízen doprovodnou mapou a limitován pokyny nedotýkat se vybraných exponátů. Během druhé, sobotní návštěvy, jsou ve výstavě přítomni i performeři v kostýmech klecí. Autor recenze svůj dojem pak popisuje slovy: "Každá postava je pravidelně aktivována, aby mohl být vyprávěn její příběh. Výsledek je mnohem více znepokojivý, než jsem čekal. Fyzičnost klece je mnohem evidentnější, když se v ní krčí člověk. A také naléhavěji vyvstane otázka, čí jsou to vlastně příběhy."

Ryba vyvrhla své vnitřnosti (artalk.cz)