Publikováno: 26. 10. 2022

Průzkum života politickým bojem

V Moravském zemském muzeu připravili novou dvojvýstavu k výročím Jaroslava Šabaty.

Průzkum života politickým bojem

V letošním roce si připomínáme dvojí výročí Jaroslava Šabaty, významného představitele brněnského disentu, signatáře Charty 77 a člena první české polistopadové vlády vzešlé z demokratických voleb. Na začátku listopadu uplyne 95 let od jeho narození, v polovině června uběhla celá dekáda od jeho smrti. Zároveň jsme letos vzpomněli ještě jedno půlkulaté výročí – 45 let od sepsání Prohlášení Charty 77. Jaroslav Šabata patřil mezi první signatáře Charty i její mluvčí.

Své síly se proto rozhodlo spojit Oddělení dějin kultury antitotalitního zaměření (ODKAZ), které dalo život autonomnímu výstavnímu celku věnujícímu se historii Charty 77 a jejím brněnským prvosignatářům, s Masarykovou demokratickou akademií, jež se ve výstavě věnuje životu a dílu Jaroslava Šabaty. Výsledkem je „dvojvýstava“ s názvem Průzkum života politickým bojem – Jaroslav Šabata / Charta 77.

Více o vstupném a otevíracích časech výstavy naleznete na webu Moravského zemského muzea.

Zdroj: mzm.cz