Publikováno: 11. 2. 2020

Proč se dotýkáme předmětů v muzeu?

Proč je pro návštěvníka tak lákavé dotknout se muzejního exponátu? Dlouholetý výzkum přináší možnou odpověď.

@atlasobscura.com

Profesorku muzeologie a dlouholetou muzejní pracovnici Fionu Candlin zaujalo, že v případě, že se vystavený předmět v muzeu nenachází v zasklené vitríně, mají návštěvníci tendenci na něj šáhnout. V souvislosti s rozvojem haptických prvků pro osoby se zrakovým postižením v muzeích se proto pokusila zjistit, proč k tomuto jevu dochází a jaké objekty k tomu vybízí nejvíc.

Výsledkem studie je zjištění, že ačkoliv se návštěva muzejní instituce tradičně považuje za, především, vizuální zážitek, velká většina návštěvníků má zájem nebo potřebu vnímat vystavené objekty všemi smysly, které daný objekt umožňuje. Návštěvníkovi se pak nabízí možnost ocenit výrobní technologii, materiál nebo stáří předmětu, stejně jako vcítit se do pocitů jeho výrobce nebo uživatele. Candlin na základě svých pozorování doporučuje s touto tendencí počítat u tvorby výstav nebo expozic.

Celý článek zde.

Zdroj: atlasobscura.com