Publikováno: 24. 6. 2010

Připravujeme nové číslo časopisu Muzeum

K vydání je připraveno nové číslo časopisu Muzeum (1/2010)

Připravujeme nové číslo časopisu Muzeum

V novém čísle Muzea se rýsují dva základní okruhy: teoretický a praktický. K teoretickým studiím patří článek Vitalije Ananjeva, docenta Petrohradské státní univerzity, který se na příkladu Muzea byzantské kultury v řecké Soluni zamýšlí nad fenoménem historického muzea a kulturní turistiky na počátku našeho století. Esej Jakuba Wolfa zkoumá exponát a expozici z hlediska myšlení Jacquese Derridy. Na předchozí číslo Muzea volně navazuje článek Lucie Matějkové, která se na příkladech ze Spojených států věnuje skrytému potenciálu housemuseí. V cyklu věnováném muzejní pedagogice pokračuje Jana Němečková, která se zabývá rodinným učením v muzeu. Přímo z praxe je pak článek architekta výstav Miloslava Čejky. Dlouholetý pracovník Oddělení zámeckých knihoven zpřístupňuje fondy na příkladech děl, která zachycují období historismu v architektuře. O originálním projektu ochrany a prezentace kulturního dědictví se dovídáme z článku Libuše Pokorné - Montaregion Erzgebirge/Krušnohoří - cesta ke světovému dědictví. Jitka Hanáková se vrací k nedávno zesnulé osobnosti české exilové kultury a politiky Ivanu Medkovi, jehož představuje na základě dokumentů z archivu Československého dokumentačního střediska  1948-1989.