Publikováno: 7. 12. 2022

Příběhy minulosti: Virtuální cesta do ztracených zemí

Nová výstava v Západočeském muzeu v Plzni představuje archeologické naleziště ve virtuální realitě.

Příběhy minulosti: Virtuální cesta do ztracených zemí

U obce Rankovce, která leží severovýchodně od Košic, se podařilo archeologům objevit unikátní pohřebiště z období druhé poloviny 2. století a první poloviny 3. století našeho letopočtu. Provedený výzkum přinesl cenné poznatky o tzv. przeworské kultuře. Odkryto bylo více než 50 hrobů, ve kterých se kromě předmětů denní potřeby našly také vzácné artefakty, jako je výzbroj, meče a štíty bojovníků. Vzácnost těchto nálezů umocňuje i to, že nejde jen o lokální produkty, ale také importy z Římské říše.

Na základě nalezených artefaktů se archeologové pokusili rekonstruovat život tehdejších lidí, kteří se živili především zemědělstvím a chovem domácích zvířat. Na tehdejší poměry vynikali vyspělou řemeslnou výrobou. Zvláštní postavení pak měli bojovníci.

K zajímavějšímu poznávání historie v současné době přispívají moderní technologie. Díky 3D brýlím mohou návštěvníci v rámci této výstavy nahlédnout do prostředí pohřební slavnosti Germánů a poznat využití nálezů z pohřebiště v Rankovcích v každodenním životě. Speciální aplikace pak umožní návštěvníkům vyzkoušet si práci archeologa.

Výstava je završením projektu Virtualizácia archeologických pamiatok Dunajského regiónu. Ten byl realizován díky finanční podpoře programu Interreg Dunajský nadnárodný program, který je spolufinancovaný ze zdrojů EÚ (ERDF, ENI).

Řešiteli projektu byl tým složený z odborníků z Technickej univerzity v Košiciach, Východoslovenského múzea v Košiciach a Košického samosprávneho kraja, který spolupracoval s dalšími 11 aktivními a 11 podpůrnými partnery ze zemí Dunajského regiónu. Hlavním cílem partnerů bylo vytvářet a testovat nové způsoby prezentace archeologického dědictví za pomoci moderních technologií digitální virtualizace. Ta pomůže prezentovat historická fakta širokému publiku divácky atraktivní cestou. Tento způsob prezentace také podpoří koncept udržitelného cestovního ruchu.

Výstava potrvá od 8. do 28. prosince 2022 jako součást expozice Pohledy do minulosti Plzeňského kraje - Archeologie v hlavní budově muzea.

Více informací zde.

Zdroj: zcm.cz