Publikováno: 1. 7. 2016

Předpokládané dopady brexitu na britské muzejnictví

Britská Asociace muzeí (MA) zveřejnila zprávu, ve které uvádí předpokládané dopady vystoupení Spojeného království z Evropské unie na oblast muzejnictví.

Asociace muzeí předpokládá, že ukončení členství v EU by mělo značný dopad na britské muzejnictví. Tamní instituce by přišly o peníze z evropských fondů, například o 1,4 miliardy liber z programů Kreativní Evropa a Horizont 2020 či Evropského fondu pro regionální rozvoj. Odborníci se obávají také zpřetrhání kulturních, vzdělávacích a vědeckých vazeb, stejně jako omezení volného pohybu s ostatními evropskými státy, které by mohlo způsobit konec volné výměny nápadů a talentů.

Zmíněn byl rovněž společenský dopad referenda, který by mohl hrát roli při vytváření muzejních pracovníků, dobrovolníků a návštěvníků z řad etnických menšin či jiných evropských zemích, jejichž obyvatelé by se ve Velké Británii mohli cítit jako nevítaní hosté. „Jsme velmi znepokojeni dopadem Brexitu na muzea ve Velké Británii. Ztráta evropských fondů a pravděpodobný dopad na další veřejné i dobročinné zdroje financí nepochybně uškodí muzeím i lidem, kteří v nich pracují, " uvedl Alistair Brown z britské Asociace muzeí.

Vydaná zpráva je prvním krokem, jímž chce organizace pomoci britským muzeím orientovat se v nelehké době, která je údajně čeká. Asociace muzeí prohlásila, že udělá vše pro to, aby bylo vystoupení země z EU pro oblast muzejnictví co možná nejhladší. Brexit bude také významným tématem na nadcházejících akcích pořádaných britskou muzejnickou asociací.

Celou zprávu si mohou zájemci stáhnout zde (v angličtině).

(Zdroj: http://www.museumsassociation.org/news/29062016-brexit-briefing-museums-association?dm_i=2VBX,9BML,27LY39,V7KL,1)