Publikováno: 21. 2. 2023

Přednáškový cyklus Základní problémy současného post-kolonialismu

Druhý cyklus přednášek věnujících se aktuálnímu tématu dekolonizace v oblasti humanitních oborů a muzejního prostředí představí další české odborníky.

Přednáškový cyklus Základní problémy současného post-kolonialismu

Druhý cyklus přednášek je opět koncipován jako spolupráce mezi Náprstkovým muzeem, Filozofickou fakultou UK a Akademií výtvarných umění. Cílem je reagovat na aktuální debatu okolo tzv. dekolonizace týkající se oblasti humanitních oborů a muzejního prostředí. Post-koloniální debata, která se objevila již během 80. let minulého století, s sebou přináší řadu nových pohledů a metodologických konceptů a často vede k rozsáhlé interdisciplinaritě. V českém prostředí je tato problematika dosud marginálně probíraným předmětem. V současnosti se začínají diskutovat problémy spojené s eurocentrickým problém na dějiny a způsob prezentace dalších kultur v naší společnosti. Důležitým tématem se v neposlední řadě stává podíl českých zemí na kolonialismu a přístup české společnosti k této problematice. Cyklus bude probíhat jednou týdně ve formě tematicky zaměřených přednášek, které budou odpovídat profilu přednášejícího, což zajistí názorovou diverzitu a interdisciplinární pojetí. Přednášky se budou týkat postkoloniální problematiky uchopené skrze historii, hmotnou kulturu a umění, muzeologii a politologii.

Program:

• 21. 2. | Dekolonizace muzeí v ČR (Ondřej Crhák, Náprstkovo muzeum)
  • 28. 2. | Workshop k pramenům českého kolonialismu (Ondřej Crhák, Náprstkovo muzeum)
  • 7. 3. | Dějiny orientalistiky (Josef Ženka, Ústav blízkovýchodních studií FF UK)
  • 14. 3. | Arménská genocida v postkoloniální perspektivě (Marek Jandák, Ústav soudobých dějin AV ČR)
  • 21. 3. | Českoslovenští experti ve Třetím světě (Jakub Mazanec, Ústav světových dějin FF UK)
  • 28. 3. | Barbaři a nájezdníci: stereotypy raného středověku (Jakub Izdný, Ústav českých dějin FF UK)
  • 4. 4. | Bude upřesněno
  • 11. 4. | Bosna a postkolonialismus (Ondřej Žíla, Institut mezinárodních studií FSV UK)
  • 18. 4. | Koloniální války (Michal Cáp, Vojenský historický ústav)
  • 25. 4. | Lidské ostatky v muzeích (Markéta Křížová, Středisko ibero-amerických studií FF UK)
  • 2. 5. | Komentovaná prohlídka výstavy E. Holub (Tomáš Winter, Ústav dějin umění AV ČR)
  • 9. 5. | Jak dekolonizovat dekolonizaci (Vjera Borozan Akademie výtvarných umění)

Přednášky probíhgají vždy od 15.50 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Vstupné: zdarma

Více informací zde.