Publikováno: 24. 10. 2022

Posvátné umění v nesvaté době

V Muzeu umění Olomouc otevírají novou výstavu o českém sakrálním umění mezi lety 1948 a 1989.

Posvátné umění v nesvaté době

Od 27. října 2022 do 9. dubna 2023 bude v olomouckém Muzeu moderního umění otevřena výstava českého sakrálního umění z období let 1948 a 1989. Na výstavě spolupracovalo Muzeum umění Olomouc s Ústavem pro studium totalitních režimů.

"Výstava přináší uměleckohistorický pohled na širokou škálu realizací sakrální architektury, obrazové a sochařské tvorby nebo užitého umění ve specifických interiérech. Jde o tvorbu vzniklou v jednačtyřicetiletém období komunistické totality, v klimatu a čase cílené ateizace společnosti a mnohdy krutých restrikcí. Přesto se někdy podařilo realizovat v kostelích kvalitní a moderní výtvarná díla, často v rámci nezbytných restaurátorských prací. O to víc vyniká důraz na pravdivost a étos přístupu tvůrců, kteří navíc v mnoha případech přinášeli mezi klasické formy i projevy současného a moderního vnímání umělce druhé poloviny 20. století. Za jednotlivými díly stojí příběhy odvahy, zaujetí a obětavosti osobností zadavatelů, kněží jednotlivých farností, realizátorů a umělců," uvádějí tvůrci výstavu na stránkách Muzea umění Olomouc.

Zahájení výstavy doprovází i publikace knihy k výstavě obsahující na 300 fotografií sakrálního umění z druhé poloviny minulého století doplněných komentářem a výkladem.

Více o výstavě naleznete zde.

Zdroj: muo.cz