Publikováno: 21. 7. 2017

Pošlete mi mistrovské dílo: muzeum posílá umění v textových zprávách

Museum of Modern Art v San Franciscu se oprostilo od limitů fyzického prostoru a uvedlo do provozu svou novou službu Send Me SFMOMA, která se okamžitě stala novou senzací. Na vyžádání muzeum zašle fotografii ze své databáze 34,678 děl tomu, kdo na jejich číslo napíše sms s požadavkem „Send me“, následováno jakýmkoli popiskem. „Send me something orange“, „Send me the ocean“ atd. Muzeum obratem odešle fotografii.

Pošlete mi mistrovské dílo: muzeum posílá umění v textových zprávách

Video Send me SFMOMA

Služba funguje na principu prohledávání digitální sbírky muzea podle klíčových slov. Přiřazení těchto klíčových slov bylo provedeno manuálně, což vyžadovalo i proškolení zaměstnanců v používání dvousmyslných výrazů. Výzvou bylo neudělat vyhledávání příliš doslovné, ale dát prostor emocím a subjektivnímu výkladu.

Smyslem projektu je inspirovat uživatele služby k přemýšlení o daném uměleckém díle a o tom, co vlastně hledáme, když se na umělecké dílo díváme. SFMOMA je v používání digitálních médií mezi muzei, stejně jako například Rijksakademie v Amsterdamu nebo Victoria and Albert Museum v Londýně, na vrcholu. Zatímco vystavených můžete vidět jen kolem 5% muzejních sbírek, zbytek se stává více a více přístupný digitálně.

Tato služba je bohužel momentálně dostupná jen v USA, ale SFMOMA uvažuje o jejím rozšíření globálně.

Více můžete sledovat na Twitteru: #SendMeSFMOMA

(Zdroj: https://www.theguardian.com/artanddesign/2017/jul/21/send-me-a-masterpiece-san-francisco-museum-of-modern-art-texting)