Publikováno: 29. 1. 2014

Podporujte kulturní rozmanitost!

Ministerstvo kultury vyzývá veřejnost k zapojení se do diskuze o rozmanitosti kulturních projevů.

Podporujte kulturní rozmanitost!

Úmluva o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů byla přijata 20. října 2005 v Paříži. Česká republika byla jednou z posledních zemí Evropské unie, která tuto Úmluvu ratifikovala. V České republice vstoupila v platnost až 12. listopadu 2010. Jedná se o vůbec první mezinárodní dokument, který zahrnuje principy a koncepty týkající se kulturní diversity.

Gesčním orgánem této Úmluvy je Ministerstvo kultury. Samotné její naplňování je nicméně spíše v rukou různých kulturních organizací a jednotlivých umělců. Jsou to právě oni, kdo reálně podporují kulturní rozmanitost ve společnosti. Ministerstvo kultury si je tohoto faktu vědomo a obrací se proto na kulturní veřejnost s žádostí o náměty a připomínky ke dvěma připravovaným dokumentům.
Prvním z nich je návrh dokumentu Záměry a doporučení směřující k plnění Úmluvy o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů (2005). Tento materiál má sloužit jako určitý návod, jak samotnou Úmluvu v České republice co nejefektivněji naplňovat.

Druhým dokumentem je Periodická zpráva sloužící Sekretariátu Úmluvy k informaci, jak jsou v různých zemích cíle Úmluvy implementovány. První zprávu je Česká republika povinna odeslat na Sekretariát UNESCO do 30. dubna 2014.

Ministerstvo kultury žádá veřejnost o aktivní zapojení se do příprav těchto dokumentů.

Náměty, připomínky či doplnění je možné zasílat na email: mariana.kalinova@mkcr.cz do 28. února 2014.

Zdroj: http://www.mkcr.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podporujte-s-nami-kulturni-rozmanitost!-208483/tmplid-228