Publikováno: 4. 3. 2022

Podcast a on-line výstava k historii padělání a falšování

V lednu roku 2022 skončil výstavní projekt Domu evropských dějin s názvem Fake for real.

@historia-europa.ep.eu

Projekt probíhal od října roku 2020 a věnoval se otázkám klamu, lži a podlehnutí svodu v široké perspektivě. Projekt vycházel z aktuálního tématu dezinterpretace, které bylo představeno v historickém kontextu – symbolicky vykresleném pomocí mytologického příkladu trojského koně. Projekt nabízí čtyři virtuální prohlídky rozdělené do několika videí, které prezentují pestré příklady historických i současných příběhů podvodů či klamů, jakož i jejich filozofické chápání. Stranou tak nezůstávají ani otázky legitimity lži v perspektivě svobody slova a lidských práv, válečný kontext či fenomén racionálního poznání. Konečně propojení historické roviny s aktuálními výzvami se projevuje rovněž v prezentaci tématu pandemie nebo tzv. post-pravdivé doby.

Výsledkem projektu je rovněž čtyřdílný podcast, kde kurátorky Joanny Urbanekové a Siminy Bădicăové debatují více o tématu zákulisí sbírkových předmětů, jejich prezentace a interpretace.

Podcast: Fake For Real - The Podcast: From concept to creation, challenges & Covid-19

Virtuální prohlídky a další informace: FAKE FOR REAL

Zdroj: historia-europa.ep.eu