Publikováno: 29. 11. 2023

Patrimonium pro futuro 2023 – výsledky

Jubilejní 10. ročník Cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zná své vítěze.

Patrimonium pro futuro 2023 – výsledky

Národní památkový ústav začal nejlepší počiny v památkové péči oceňovat v roce 2014. Za tu dobu se Patrimonium pro futuro stalo prestižním oceněním v oblasti kultury. Vyhlášení letošních vítězů proběhlo 28. 11. 2023, v přímém přenosu jej vysílala Česká televize na stanici ČT art.

Kategorie a vítězové roku 2023:

• OBJEV/NÁLEZ ROKU

Cenu za Objev/nález roku získal objev nejstarší sakrální stavby přemyslovského Znojemska. V kostele sv. Hippolyta ve znojemské části Hradiště odborníci při archeologickém výzkumu v letech 2021–2022 objevili pod současnou stavbou pozůstatky dvou raně středověkých kostelů – starší kostel ve tvaru rotundy s apsidou (kostel I) a dále novější čtvercová stavba s malou apsidou (kostel II).

• ZÁCHRANA PAMÁTKY

V kategorii Záchrana památky byla oceněna záchrana synagogy a domu č. p. 200 v Žatci. Tato synagoga je druhou největší v Čechách, ale od roku 1938 neslouží svému účelu a po desetiletí chátrala. Ve vybydleném stavu ji společně se sousedním objektem rabinátu v roce 2013 koupil Ing. Daniel Černý a zahájil náročný proces záchrany obou budov a obnovy jejich společenského využití. V současné době je zpracovávána výstavní expozice, po jejímž dokončení budou oba objekty zpřístupněny veřejnosti.

• PŘÍKLADNÁ SPRÁVA A PREZENTACE PAMÁTKY

​Cenu za Příkladnou správu a prezentaci památky letos obdrželi Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín, a Pavel Slavko, kastelán státního hradu a zámku Český Krumlov. PhDr. Jaroslav Zezulčík se zasloužil o záchranu zámku Kunín, kdy podpořil obec Kunín, aby zchátralý objekt bez mobiliáře v roce 1999 převzala do vlastnictví. Pavel Slavko se jako kastelán zásadním způsobem zasloužil o záchranu a zpřístupnění českokrumlovského památkového areálu, který se svými 46 budovami, soustředěnými kolem pěti nádvoří, a téměř 12,5 hektary zahrad patří mezi nerozsáhlejší památkové areály ve střední Evropě.

• RESTAUROVÁNÍ PAMÁTKY

V kategorii Restaurování památky zvítězila oprava interiéru kostela Narození Panny Marie v Domažlicích. Původně gotický kostel Narození Panny Marie na domažlickém náměstí Míru, jehož vlastníkem je Římskokatolická farnost Domažlice, obsahuje cennou malířskou výzdobu od Františka JuliaLuxe z období barokní přestavby. V letech 2017–2022 byly tyto nástěnné malby restaurovány.

• OBNOVA PAMÁTKY

​Vítězem kategorie Obnova památky se stala obnova fortifikačního systému pevnosti Josefov a její vlastník město Jaroměř. Udržitelná péče o rozsáhlý hradební systém josefovské pevnosti, který neslouží původnímu účelu od zrušení pevnosti v roce 1888, je finančně velmi náročná a celkově nad rámec možností města Jaroměře. Opravy se proto dlouho omezovaly pouze na nejohroženější a menší úseky hradeb. Projekt „Oživení pevnosti Josefov“ přinesl komplexní obnovu větší ucelené části opevnění a umožnil tuto část pevnosti využívat pro kulturní účely.

• PREZENTACE A POPULARIZACE

​V kategorii Prezentace a popularizace ocenění získaly nové expozice v obnovené budově Armádního muzea Žižkov. V roce 2022 bylo po více než čtyři roky trvající rekonstrukci znovu pro veřejnost otevřeno Armádní muzeum na Žižkově. Cílem náročné a rozsáhlé stavební akce byla celková obnova historického objektu s respektem k jeho statusu kulturní památky a zároveň rozšíření využitelných výstavních prostor pro moderně koncipované expozice.

• OSOBNOST PAMÁTKOVÉ PÉČE

Osobností památkové péče byl in memoriam vyhlášen prof. PhDr. Ivo Hlobil, CSc. Díky své mimořádné erudici byl přínosným členem odborných a památkových rad vědeckých a kulturních institucí i členem redakčních rad významných periodik. Pro další generace historiků je důležitý i jeho badatelský zájem o umění krásného slohu. Na ocenění byl navržen za výjimečný a dlouhodobý odborný vklad do sféry české památkové péče a teorie středoevropských dějin umění.

• PAMÁTKOVÁ KONVERZE a CENA GENERÁLNÍ ŘEDITELKY NPÚ

Dvě ocenění v letošním ročníku Patrimonia pro futuro získala Konverze bývalých městských jatek v Ostravě zastoupená architektem Robertem Koniecznym z architektonické kanceláře KWK PROMES a vlastník, město Ostrava. Historický areál městských jatek z 80. let 19. století představuje v centru Moravské Ostravy ojediněle dochovaný industriální celek. Jatka byla v provozu až do roku 1965, pak začala postupně chátrat. Roku 2016 se městu Ostrava podařilo areál jatek odkoupit a nalézt jeho nové využití. Konverze v tomto měřítku a pro potřeby galerie je pak ojedinělá i ve středoevropském kontextu a posiluje prestiž Ostravy jako důležitého bodu na mapě kulturních center Evropy.

• PAMÁTKY DĚKUJÍ

​Veřejnost v online hlasování rozhodla o udělení ceny Památky děkují projektu záchrany renesanční věže zámku v Moravském Krumlově. Zámek stojí na místě původního hradu, který v 16. století přestavěli páni z Lipé. Svůj rukopis zde zanechal italský stavitel Leonardo Garo de Bisono. Po pádu komunismu noví majitelé nevěnovali objektu dostatečnou péči – zatékalo do střech, komíny hrozily zřícením a z arkádového ochozu věže vypadávaly kuželky přímo na nádvoří. Nakonec zámek odkoupilo město. Záchrana renesanční věže zámku byla součástí rozsáhlých oprav zámeckého areálu a prostřednictvím expozice Slovanské epopeje Alfonse Muchy a zámeckých interiérů se zámek opět otevřel návštěvníkům.

Patronium pro futuro 2023

Zdroj: npu.cz