Publikováno: 12. 7. 2023

Pandemická krize jako výzva pro kulturu: Návrh nelegislativních opatření pro MK ČR

Dokument Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) z června 2023 si klade za cíl přispět k trvale udržitelnému rozvoji kultury a společnosti na národní úrovni.

@nipos.cz

Kultura byla v pandemii jedna z nejzávažněji zasažených oblastí. Odhlédneme-li od viditelných a měřitelných ekonomických dopadů, postupně se vyjevují další následky, jež jsou závažné a dlouhodobé, zejména v kulturně-společenské oblasti. Ani v těchto letech ještě nejsme schopni posoudit v globálním měřítku dopad krize COVID-19 na společnost a kulturu. Krize pandemická znamenala ovšem pouze jedno z mnoha rizik, kterým lidstvo čelí a se kterými se musí dlouhodobě vypořádávat. Společnost a kultura se v tento okamžik navrací do „nového normálu“ po COVID-19, ovšem pandemickou krizi rychle vystřídala krize způsobená vypuknutím války na Ukrajině, jež zahájila novou sérii krizí, zejména potravinovou a energetickou. Se začátkem roku 2023 svět čelí jak dlouhodobě trvajícím rizikům (např. klimatická změna či nedostatek přírodních zdrojů a řadě dalších), došlo ovšem k návratu „starších“ rizik – inflace, pokles životní úrovně, obchodní válka, odliv kapitálu z nově vznikajících trhů, rozsáhlé sociální nepokoje, geopolitické konfrontace a nebezpečí jaderné války.

Dokument Pandemická krize jako výzva pro kulturu představuje opatření nelegislativní povahy, uvedená doporučení by měla být součástí komplexní kulturní politiky státu. Směřují přímo k praxi v resortu kultury, navazují na aktuální platnou Státní kulturní politiku a mají ambici přispět k formulování její nové vize.

Zdroj: mkcr.cz