Publikováno: 17. 6. 2022

Otevření nové expozice a výstavy v Bílkově vile

Po rekonstrukci (listopad 2021) se 21. 6. 2022 otevírá veřejnosti Ateliér Františka Bílka na Hradčanech ze zcela novou expozicí a výstavou věnovanou dílům a vztahu sochaře a básníka Otokara Březiny.

@ghmp.cz

V úterý 21. 6. 2022 se pro veřejnost znovu otevře pražská Bílkova vila, uzavřená od loňského podzimu kvůli přípravě nové expozice. Jejím cílem bylo odstranění rušivých a nepůvodních prvků vytvořených v rámci předchozí instalace (2010) a citlivější přístup k interiérům Bílkovy vily. Zde budou vystavená díla tvořit přehlednější tematické celky. Na rozdíl od chýnovského domu, kde bude možné spatřit převážně pozdní umělcovu tvorbu a jeho práce s husitskou tématikou, prezentuje expozice v pražské vile zejména sochařova exaltovaná raná díla, nabitá intenzivním mysticismem. Oba objekty se nacházejí ve správě Galerie hlavního města Prahy.

Novinkou bude i dlouhodobější výstava (do 31. 12. 2023) věnovaná Františku Bílkovi a Otokaru Březinovi, které spojoval mysticismus, symbolismus, důraz na duchovní rozměr, poslání díla, ale i osobní přátelství. Komorní výstava představuje stěžejní Bílkovy práce, inspirované Březinovými básněmi a prózou. Díla ze sbírky Galerie hlavního města Prahy doplňují zápůjčky z Muzea Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou a z významné sbírky soukromého pražského sběratele.

Galerie hlavního města Prahy plánuje komentovanou prohlídku novou expozicí 31. 7. 2022.

Zdroj: prazsky-magazin.cz; ghmp.cz