Publikováno: 24. 1. 2019

Osm miliard na péči o kulturní dědictví

21.1. 2019 schválila vláda ČR nový prgram  „Péče o národní kulturní dědictví I.“

@mkčr

Tento program byl koncipován v souladu se Státní kulturní politikou na léta 2015 - 2020 (s výhledem do roku 2025). Do koncepce programu „Péče o národní kulturní dědictví I.“ je promítnuto také „programové prohlášení vlády“ z června 2018, ve kterém vláda deklaruje podporu organizacím zřizovaným Ministerstvem kultury, patřícím k tradičním základním pilířům české kultury.

„Podařilo se nám prosadit nový investiční program, který  je zaměřen na významné projekty velkého rozsahu, jako je například památková obnova objektu Invalidovny v Praze, vybudování objektu Muzea železnice a elektrotechniky na Masarykově nádraží v Praze a realizace projektu Muzea umění Olomouc tzv. „SEFO“.  Cílem nového programu „ Péče o národní kulturní dědictví I“  je rekonstrukce, dostavba a modernizace objektů, zvýšení technické úrovně prezentace sbírek muzeí, výstavba technicky dokonalejších depozitářů, opravy a údržba budov a zařízení, péče o nemovitý i movitý státní majetek mimořádné kulturní a historické hodnoty. Rozsáhlá a naprosto nezbytná rekonstrukce a rehabilitace nejvýznamnějších kulturních památek v České republice, si v letech 2019 až 2028 vyžádá náklady ve výši cca 7 873 miliardy korun. V letech 2019 a 2020 bude v rámci tohoto programu realizována příprava vybraných akcí a v letech 2021 – 2028 pak dojde k vlastní realizaci akcí.“

Antonín Staněk

V rámci programu „Péče o národní kulturní dědictví I.“ je v sedmi podprogramech prostřednictvím sedmnácti akcí řešena obnova a rozvoj materiálně technické základny vybraných národních kulturních institucí. U akcí Národního památkového ústavu se jedná o památkovou obnovu osmi objektů respektive areálů a o projektovou přípravu v areálu státního hradu Karlštejn, navazujícího na projekt IROP, který je 1. etapou obnovy objektu. U Národního divadla bude realizována rekonstrukce Nové scény a provozní budovy B a projektová příprava pro novostavbu servisního centra Národního divadla. Národní muzeum je zastoupeno rekonstrukcí Náprstkova muzea včetně výstavby nového velkokapacitního depozitáře. V rámci akce Muzeum železnice a elektrotechniky s novou expozicí pro Národní technické muzeum, budou využity stávající památkově chráněné budovy bývalého lokomotivního depa Masarykova nádraží a současně bude realizována výstavba nových objektů na volných plochách. Pro Národní galerii bude vybudován nový depozitář odpovídající současným galerijním požadavkům a budou zpracována všechny stupně projektové dokumentace na komplexní rekonstrukci Veletržního paláce. Muzeum umění Olomouc bude realizovat novou výstavbu tzv. Středoevropského fóra Olomouc a současně bude provedena rekonstrukce stávající budovy muzea, která bude s novou budovou Středoevropského fóra Olomouc propojena.

Pro Národního filmový archiv bude zrekonstruována čelní budova Nákladového nádraží na Žižkově pro umístění sídla této instituce.

Zdroj: https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/ministr-stanek-na-vlade-prosadil-temer-osm-miliard-na-peci-o-kulturni-dedictvi-4-cs3119.html