Publikováno: 3. 3. 2023

Obrazy zášti: Vizuální projevy antijudaismu a antisemitismu v českých zemích

Stejnojmennou výstavu v Oblastní galerii Liberec doplnila publikace rozvíjející téma vizuálního antijudaismu a antisemitismu v českých zemích.

@academia.cz

Výstava Vizuální projevy antijudaismu a antisemitismu v českých zemích probíhala v Oblastní galerii v Liberci od 1. 10. 2021 do 2. 1. 2022. Doplnil ji výstavní katalog, který jednak představuje známé vrcholy antisemitských resentimentů, jednak reviduje pohled na období, která se obvykle s představou protižidovských nálad nespojují.

Podle autorů je mapování vizuálních projevů antijudaismu a antisemitismu zároveň zprávou širšího významu, neboť procesy stereotypizace, delegitimizace, dehumanizace i vylučování ze společnosti představují obecnější problém. Ať už jsou namířeny proti jakékoli náboženské, národnostní či sexuální minoritě, jejich základem zůstává vykonstruovaný a imaginární konflikt.

JANÁČKOVÁ, Eva (ed.): Obrazy zášti: Vizuální projevy antijudaismu a antisemitismu v českých zemích, Praha: Ústav dějin umění AV ČR, 2022, 406 s.

Více o publikaci: zde

Zdroj: academia.cz; aktualne.cz