Publikováno: 8. 3. 2024

Oblastní galerie Liberec ruší vstupné do stálých expozic

Galerie se chce tímto krokem stát dostupnější pro všechny po vzoru zahraničních muzeí.

Oblastní galerie Liberec ruší vstupné do stálých expozic

Oblastní galerie Liberec ruší od 8. března 2024 vstupné do svých stálých expozic. Návštěvníci se tak mohou bezplatně seznámit s bohatými uměleckými sbírkami galerie, které se i po vzoru zahraničních muzeí stanou dostupnější pro všechny.

V letošním roce slaví galerie desáté výročí v zrekonstruované budově bývalých městských lázní. K tomuto výročí připravuje na červen 2024 pestrý výstavní i doprovodný program, včetně několika novinek pro návštěvníky. Jednou z nejviditelnějších bude změna vstupného. „Oblastní galerie je po Severočeském muzeu další významnou institucí našeho kraje, která zavedla dobrovolné vstupné, a učinila tak své nádherné stálé sbírky přístupnější široké veřejnosti. Jsem ráda, že se to řediteli Filipu Suchomelovi a jeho týmu podařilo již rok od jeho nástupu do vedení galerie,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vstupy do stálých expozic galerie budou od 8. března pro návštěvníky zdarma, respektive bude možné zaplatit dobrovolné vstupné, jehož výši si určí návštěvník sám. Výstavy i edukační programy budou zpoplatněny podle nového ceníku, který zohledňuje především výstavní program galerie a rozlišuje jednak velké výstavy otevírané v rámci výstavních sezon
a umístěné v hlavních výstavních prostorech, a dále mezisezonní či krátkodobé výstavy. Dosud bylo možné galerii navštívit každý čtvrtek zdarma, nově budou dny volného vstupu spojeny se dny vybraných státních svátků, výročí či mimořádných akcí.

Zkušenosti paměťových institucí ukazují, že bezplatné zpřístupnění galerijních či muzejních stálých sbírek vede k postupné proměně samotné instituce, která se stává vyhledávanější volnočasovou platformou pro obyvatele i návštěvníky města. A to je i společným cílem vedení Oblastní galerie Liberec a Libereckého kraje.

Více informací zde.

Zdroj: ogl.cz