Publikováno: 12. 5. 2022

Obalový a restaurátorský materiál pro ukrajinská muzea

Národní muzeum vyslalo na Ukrajinu zásilky, které pomohou ochránit ukrajinské památky. Obsahují bublinkové folie či nehořlavé textilie, ale také desky k zabednění oken a hasicí přístroje.

@nm.cz

Ministerstvo kultury na záchranu ukrajinských památek vyčlenilo ze svého rozpočtu přes dva miliony korun. Vláda schválením pomoci podle slov ministra kultury Martina Baxy reagovala na konkrétní prosbu z Ukrajiny. Zajištěním potřebného materiálu bylo pověřeno Národní muzeum, které má se záchranou kulturního dědictví ohroženého válkou už zkušenosti z Afghánistánu či Sýrie.

Náklad vypravený na Ukrajinu obsahuje zejména obalový a restaurátorský materiál, jakým jsou například bublinkové folie, archivní desky, polyethylenové pěny nebo polyethylenové textilie. Další zásilka zahrnuje vybavení k udržení celkové bezpečnosti. Nechybí v ní hasicí přístroje, OSB desky určené k zabednění oken, palivové generátory, pytle na písek nebo powerbanky. Zástupci HERI (Heritage Rescue Emergency Initiative), zastupující na 75 ukrajinských muzeí, si náklad převezmou na hranici s Polskem.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz