Publikováno: 4. 7. 2022

Nový památník válečným veteránům v Ostravě

V pátek 1. 7. 2022 byl slavnostně odhalen nový památník válečným veteránům v ostravském parku Československých letců. Ten není určený pouze veteránům z první a druhé světové války. Památník reflektuje vůbec poprvé také zkušenost českých veteránek a veteránů z novodobých válečných konfliktů, především z misí Armády ČR po roce 1989.

@facebook.com/mesto.ostrava

S myšlenkou na nový památník věnovaný veteránům přišel bývalý ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava, plukovník Jaroslav Hrabec. „Památník bude připomínat české, respektive československé veteránství jako celek a jeho nositele napříč generacemi, tedy legionáře – vojáky stojící u zrodu České republiky, druhoválečné veterány – československé vojáky a odbojáře bojující na frontách II. světové války a působící v domácím i zahraničním odboji, i novodobé veterány – příslušníky Armády ČR, kteří se účastní zahraničních misí. Vybraný návrh památníku považuji za dobrou volbu, protože nejen naplňuje základní myšlenku, tedy propojení všech tří etap našich veteránských tradic, ale svým provedením je i nadčasový a věřím, že proto bude blízký dnešním i budoucím vojákům – veteránům."

Vzniku díla předcházela soutěž, kterou město vyhlásilo v roce 2019. Přestože do ní přišlo 27 výtvarně-architektonických návrhů, žádný z nich nenaplnil očekávání poroty. Soutěž byla zrušena a v roce 2020 vyhlášena znovu. Autory realizace nového památníku se nakonec stali sochařka Pavla Sceranková a spisovatel Ondřej Buddeus, kteří navrhli památník tvořený kužely s nápisy, které odrážejí myšlenky veteránů a zachycují jejich osobní zkušenost. Jeho tvůrci vedli rozhovory s válečnými veterány z novodobých konfliktů i druhé světové války. „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovnicím a bojovníkům, jejich příběhům a zkušenostem, vojenským i osobním hodnotám a abychom se, slovy jednoho z veteránů, nedopustili žádného hraní na city,“ uvedl spisovatel Ondřej Buddeus.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz; poalr.cz