Publikováno: 28. 11. 2023

Nové mezinárodní výbory ICOM

Mezinárodní rada muzeí ICOM vytvořila letos dva nové mezinárodní výbory – Mezinárodní výbor pro muzea a udržitelný rozvoj a Mezinárodní výbor pro sociální muzeologii.

Nové mezinárodní výbory ICOM

The International Committee on Museums and Sustainable Development (SUSTAIN)

ICOM se začal tématu udržitelnosti ve své organizaci věnovat v polovině minulé dekády. Nové mezinárodní výbory nahradí Pracovní skupinu pro udržitelnost po dvou mandátních obdobích od roku 2018 do 2023.

Cílem Mezinárodního výboru pro muzea a udržitelný rozvoj je nabídnout členům ICOM platformu, kde budou moci ovlivňovat budoucí směřování organizace ve všech záležitostech týkajících se udržitelnosti a klimatických změn. Kromě toho se zaměří na rozvoj informačního centra udržitelnosti, po jehož vytvoření členové ICOM poslední léta volají.

International Committee for Social Museology (SOMUS)

Mezinárodní výbor pro sociální muzeologii byl založen z následujících důvodů:

• Snaha integrovat komunitní muzea v rámci ICOM jako rovnocenné partnery v muzeologickém prostředí
  • Podpora a uznání práce jedinců a komunit ve světě, kteří riskují svou svobodu či dokonce život, když se věnují sociální muzeologii v komunitních muzeích, ekomuzeích, LGBTQI+ muzeí, místních, sousedských muzeích atp.
  • Rozšířit myšlenku a sílu sociální muzeologie i na ta území, která nemají prospěch z tohoto nástroje, a tak sloužili občanství a lidské důstojnosti

Hlavním cílem SOMUS je přispívat k rozvoji sociální muzeologie v souladu s Deklarací lidských práv a Chartou Země prostřednictvím svých aktivit, akcí, výzkumu, publikací, školení, propagace stáží a podpory terénní práce.

Zdroj: icom.museum