Publikováno: 5. 1. 2022

Nové číslo časopisu MUZEUM

Vychází dlouho očekávané číslo časopisu Muzeum: Muzejní a vlastivědná práce, nejstaršího kontinuálně vycházejícího českého periodika zaměřeného výhradně na muzejní a muzeologickou tematiku.

©https://emuzeum.cz/

Časopis MUZEUM vychází od roku 1963 a jedná se o odborné recenzované periodikum, vydávané Národním muzeem. Pravidelně nabízí především studie, podklady, odborná sdělení, zprávy, recenze a anotace z širokého spektra muzejní problematiky, včetně teoretické i praktické muzeologie, výstavnictví, muzejní pedagogiky, konzervátorství, restaurátorství a preparátorství, práce s veřejností, výstavní kritiky a problematiky kulturního dědictví obecně, včetně vědních oborů zastoupených v českých muzeích.

Obsahem nového čísla je:

Str. 2 – Editorial

Str. 3 – Tematické studie

Str. 3 – Lidový knoflík ve Sbírce Waldes-Knoflíky Kateřina Hrušková

Str. 19 – Digitalizace

Str. 19 – Vybrané metody 3D digitalizace aplikované na příkladech hodinových exemplářů Náchodského muzea Klára Rybenská, Barbora Borůvková

Str. 32 – RTI metoda jako způsob digitalizace kulturního dědictví Barbora Borůvková, Klára Burianová

Str. 39 – Zprávy

Str. 39 – Španělská synagoga: rekonstrukce a nová stálá expozice Židé v českých zemích v 19. a 20. století Michaela Sidenberg, Iveta Cermanová, Jana Šplíchalová

Str. 49 – Zaplňování bílých míst konce války: Zpráva o nedávné výstavě v semilském muzeu Tomáš Chvátal

Str. 55 – Expozice S.K.L.E.M. Východočeského muzea v Pardubicích Jan Ivanega

Str. 60 – Jak vznikala výstava Uprostřed Koruny české. Gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250–1550 Helena Dáňová, Markéta Pražáková

Str. 66 – Ústecké muzeum pískem zaváté Zuzana Vařilová

Str. 75 – Nejsevernější muzeum světa – zujte se, prosím! Veronika Nirnbergová

• Časopis je volně ke stažení – ZDE.