Publikováno: 9. 1. 2023

Nová Galerie Perlou

Část bývalé továrny na textil v Ústí nad Orlicí se promění na galerii současného umění.

Historické budovy, které za první republiky upravil architekt Pavel Janák, budou nést název Galerie Perlou. Kulturně kreativního centrum – galerie současného umění s odkazem na textilní historii města má ambici stát se nadregionálním kulturním centrem. Bývalá textilní továrna se promění v živé multifunkční centrum s galerijním a edukačním prostorem, kabinetem textilu, veřejně přístupným nádvořím, kavárnou a nezbytným zázemím.

Studio CHYBIK + KRISTOF zvítězilo ve veřejné architektonické soutěži na návrh nové galerie v centru města Ústí nad Orlicí, která vznikne v objektu bývalé kotelny a trafostanice z 19. století. Hlavní roli v návrhu hrají historické hodnoty a dědictví textilní továrny Perla, kterým vzdává hold symbolickou cestou. Komín funguje jako odkaz průmyslové minulosti, ale s nově přidanou reflexní vrstvou se stává majákem kulturního centra, který je viditelný ze širokého okolí. Místo je nadto obohaceno dvěma novými veřejnými prostory propojenými kavárnou: vnitřním nádvořím a piazzetou uličního nároží.

Továrna Perla byla založena už v roce 1855 a po letech prosperity svůj provoz ukončila v roce 2009. Z původního areálu prošla velká část demolicí, zachována tak zůstala jen hrstka objektů: původní výrobní budova navržena Pavlem Janákem, kancelářská část bloku a kotelna s trafostanicí.

Zdroj: archiweb.cz; cc.cz