Publikováno: 29. 5. 2023

Nová depozitární hala Národního technického muzea

Národní technické muzeum rozšířilo svůj depozitární areál v Čelákovicích; nová hala je vzorem moderního depozitáře.

@ntm.cz

Do provozu nově uvedená (již čtvrtá) depozitární hala významně rozšíří prostor pro uložení a ochranu sbírkových předmětů muzea. Součástí nové haly je například sendvičová tepelně izolační fasáda, díky které je uvnitř stabilní teplota, nebo samozhášecí systém. Je zde několik místností podle typu předmětů, například pro auta, prostory s vysokými regály pro předměty na paletách nebo pro uložení krabic.

V depozitářích na ploše téměř 2160 metrů čtverečních v ní uschová sbírkové předměty zejména ze sekce věda, technika nebo historická auta. „V areálu v Čelákovicích, který muzeu slouží již 55 let, se podařilo vybudovat komplex, který zajišťuje kvalitní dlouhodobou ochranu sbírkovým předmětům. Konstrukčně a dispozičně navazuje na dvě předchozí depozitární haly CD 02 a CD 03 a je určena pro uložení trojrozměrných objektů s převahou materiálů: kov, dřevo, plasty, guma, sklo, plátno. Existence nové haly také nepřímo umožní realizaci projektu vybudování Muzea železnice a elektrotechniky na Masarykově nádraží, kde byly uloženy předměty přenesené z povodní zatopené karlínské Invalidovny,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Sbírkové předměty čeká před převozem do nové depozitární haly restaurování, to má zabránit jejich znečištění, případně šíření plísní nebo červotoče

Více informací: zde

Zdroj: ČTK